Leszek Potasiński

Leszek Potasiński uczył się gry na gitarze u prof. Ryszarda Bałauszko w PSM II st. im. F. Chopina w Warszawie, a następnie ukończył z wyróżnieniem klasę gitary w warszawskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Marcina Zalewskiego. Studia kontynuował w Królewskim Wyższym Konserwatorium w Madrycie u Jose Luisa Rodrigo oraz na wielu kursach mistrzowskich.

Był laureatem m.in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Łodzi w 1979r., I nagrody na Konkursie Interpretacji Muzyki Hiszpańskiej w Warszawie (1985 r.), nagrody im. J.M. Morales (katedra im. Andresa Segovii) na Kursie w Santiago de Compostela (1985r.) oraz Medal Miasta Arthez na festiwalu "Guitares en Saubestre" (1988 r.)

Koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą (m.in. w Austrii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii i Szwecji). Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Szczególne miejsce w jego repertuarze zajmuje muzyka epoki baroku, utwory kompozytorów hiszpańskich ( w tym flamenco) południowoamerykańskich, współczesna muzyka polska oraz koncerty na gitarę z orkiestrą (m.in. słynny Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo, koncerty Antonio Vivaldiego). Często występuje jako kameralista, współpracując m.in. z Beatriz Blanco (śpiew), Jadwigą Kotnowską (flet), Jose Torresem (instrumenty perkuzyjne), Markiem Walawenderem (gitara) i Markiem Wrońskim (skrzypce). Na koncertach wykorzystuje niekiedy swą umiejętności gry na charango, kastanietach, tabli czy bombo. Dokonał wielu transkrypcji i aranżacji zarówno na gitarę solo, jak i dla zespołów kameralnych.

Leszek Potasiński zajmuje się również pracą pedagogiczną. Prowadzi wykłady i kursy mistrzowskie w kraju i za granicą (m.in.w Hiszpanii).

Powrót